Zakopane, 11 January 2022
The contest was also a Slavic Cup competition. Competitors from Slovakia, Latvia, Croatia, and Brasil took part in this contest. Foreign competitors (and one competitor from Poland) are not included in the classification of the Polish championships.
Rank | Competitor | Team |
---|---|---|
1. | Monika Skinder | MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski |
2. | Izabela Marcisz | Stowarzyszenie Sportowe Prządki Ski |
3. | Magdalena Kobielusz | SSR LZS Sokół Szczyrk |
4. | Daria Szkurat | KS Chochołów |
5. | Aleksandra Kołodziej | LKS Witów Ski Mszana Górna |
6. | Kinga Mareczek | MKS Karkonosze Sporty Zimowe |
– (7.) | Marianna Klementova | Słowacja |
7. (8.) | Andżelika Szyszka | MKS Halicz Ustrzyki Dolne |
– (9.) | Kristina Sivokova | Słowacja |
8. (10.) | Anna Berezecka | MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski |
9. (11.) | Karolina Kukuczka | MKS Istebna |
– (12.) | Barbora Klementova | Słowacja |
10. (13.) | Anna Probosz | MKS Istebna |
– (14.) | Maria Danielova | Słowacja |
11. (15.) | Emilia Szeliga | KS Turbacz XC |
12. (16.) | Zuzanna Fujak | NKS Trójwieś Beskidzka |
13. (17.) | Oliwia Buśko | MKS Halicz Ustrzyki Dolne |
14. (18.) | Kamila Idziniak | NKS Trójwieś Beskidzka |
15. (19.) | Maria Jakubiec | LKS Klimczok Bystra |
16. (20.) | Aleksandra Mikołajczyk | SSR LZS Sokół Szczyrk |
– (21.) | Laura Roglova | Słowacja |
17. (22.) | Weronika Jarecka | LKS Klimczok Bystra |
18. (23.) | Emilia Dobija | LKS Klimczok Bystra |
19. (24.) | Martyna Michałek | MKS Istebna |
20. (25.) | Anna Kobielusz | MKS Istebna |
– (26.) | Laura Wantulok | Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe |
– (27.) | Emma Piatkova | Słowacja |
21. (28.) | Weronika Mikołajczyk | SSR LZS Sokół Szczyrk |
– (29.) | Samanta Krampe | Łotwa |
– (30.) | Annija Sabule | Łotwa |
22. (31.) | Karolina Kuć | UKS Regle Kościelisko |
– (32.) | Eduarda Ribera | Brazylia |
23. (33.) | Zofia Karpiel | UKS Regle Kościelisko |
24. (34.) | Iwona Piekarz | LKS Markam Wiśniowa Osieczany |
25. (35.) | Kaja Kłodowska | MKS Halicz Ustrzyki Dolne |
26. (36.) | Zofia Michalik | UKS Regle Kościelisko |
27. (37.) | Aleksandra Raszka | Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe |
– (38.) | Mirlene Picin | Brazylia |
28. (39.) | Magdalena Kuśmierz | MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski |
– (40.) | Petra Repkova | Słowacja |
29. (41.) | Lena Kliś | SSR LZS Sokół Szczyrk |
– (42.) | Lucia Repkova | Słowacja |
30. (43.) | Renata Król | LKS Markam Wiśniowa Osieczany |
31. (44.) | Anna Bielecka | UKS Rawa Siedlce |
32. (45.) | Gabriela Gdula | LKS Markam Wiśniowa Osieczany |
33. (46.) | Ewelina Kołodziej | LKS Witów Ski Mszana Górna |
34. (47.) | Emilia Kwaśnik | MKS Halicz Ustrzyki Dolne |
– (48.) | Patricia Svetlicic | Chorwacja |
35. (49.) | Julia Demkowska | LKS Witów Ski Mszana Górna |
36. (50.) | Luiza Motyka | MKS Halicz Ustrzyki Dolne |
37. (51.) | Gabriela Dawiec | LKS Witów Ski Mszana Górna |
DNS | Barbora Horniakova | Słowacja |
DNS | Estere Volfa | Łotwa |
DNS | Stela Savelova | Słowacja |